Menü
Miras Davaları

Ecrimisil Nedir? Şartları Nelerdir?

Ecrimisil

Ecrimisil hakkında merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Sorularınızı, aşağıda bulunan yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Hukuki desteğe ihtiyaç duyduğunuzda randevu almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Ecrimisil Nedir?

Mal sahibinin izni veya rızası olmamasına rağmen malın, 3. kişiler tarafından kullanılması halinde, hak sahibinin işgalciden isteyeceği tazminata ecrimisil denilmektedir. Bu tazminatın bir diğer adı haksız işgal tazminatıdır. Haksız işgal tazminatı, geçmişe dönük olarak hesaplanmakta olup niteliği itibariyle kira bedeli değildir.

Ecrimisil Davası Nedir?

Ecrimisil davası, malı rızası dışında kullanılan malikin açacağı tazminat talepli davadır. Bu davada, malı izinsiz ve rızası dışında kullanılan malik, tazminat talep etmektedir. Bu davada davacı, rızası dışında işgal edilen malın sahibidir. Davalı ise, kötü niyetle, haksız olarak malı işgal eden kişidir. Bu kapsamda bu davanın açılabilmesi için öncelikle mala karşı  haksız bir işgal söz konusu olmalıdır.

Ecrimisil

Ecrimisil Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Haksız işgal tazminatı davalarında yetkili mahkeme, dava konusu taşınmazın bağlı bulunduğu yer Mahkemesidir. Görevli mahkeme ise Asliye Hukuk Mahkemesidir. Örneğin, İstanbul ili, Kartal ilçesinde bulunan bir taşınmaz için haksız işgal tazminatı talepli bir dava açılmak istensin. Bu durumda davanın İstanbul Anadolu Adliyesi nezdinde Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gerekmektedir.  Bu konu ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İntifadan Men Koşulu Nedir?

İntifadan men davacının dava konusu taşınmazı kullanım hakkının malik tarafından herhangi bir sebeple engellenmesidir. Bu kapsamda intifadan men koşulu gerçekleşmeden bu davalar açılamaz. Bu sebeple bu davalarda, davacı öncelikle taşınmazın davalı tarafından kullanımına izni bulunmadığını ispatlamak zorundadır.  İntifadan men koşulu davanın açılmasında en önemli şartlardan olduğundan, bu davalarda mahkemece, öncelikle bu şartın var olup olmadığı araştırılmaktadır.

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık hizmeti vermektedir. Uzmanlık alanı, aile hukukundan kaynaklanan davalardır. Boşanma avukatı olarak Milliyet/Pembenar ekinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yorumlar

    Yorum Bırak