Menü
Boşanma Davaları

Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı hakkında merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Sorularınızı, aşağıda bulunan “yorumlar” bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Boşanma Avukatı Kimdir?

Her hukuk sisteminde olduğu gibi; mevcut hukuk sistemimizde de hukukun birçok alt dalı vardır. Bu alt dallardan bir tanesi, medeni hukuk dalının içerisinde yer alan “aile hukuku” alanıdır. Halk arasında boşanma avukatı olarak tabir edilen avukatlar da aile hukukundan doğan uyuşmazlıklar konusunda uzmanlaşmış kişilerdir.

Boşanma Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Aile hukukundan doğan uyuşmazlıklar konusunda uzmanlaşmış kimseler, halk arasında sanıldığı şekliyle sadece boşanma davalarına bakmaz. Aile hukukundan doğan uyuşmazlıkların tümüyle ilgilenirler. Genel anlamda boşanma avukatlarının ilgilendiği dava türleri aşağıdaki gibidir.

  • Boşanma Davaları
  • Velayet Davaları
  • Nafaka Davaları
  • Mal Paylaşımı Davaları
  • Miras Davaları

Nasıl Boşanma Avukatı Olunur?

Boşanma avukatı olabilmenin önkoşulu, 4 yıllık lisans eğitimi olan Hukuk Fakültesinden mezun olma şartıdır. Avukat olmak isteyen kişiler bakımından, hukuk fakültesini tamamladıktan sonra, 1 yıllık staj süresi öngörülmüştür. Staj süresini sorunsuz tamamlayan stajyerler,1 yıl sonunda avukatlık ruhsatı almaya hak kazanır. Bu süreçten sonra hangi alanda uzmanlaşacağı, avukatın kendi tercihidir. Aile hukuku alanında uzmanlaşmak isteyen bir avukat, bu alandaki teorik hususlara ve bilhassa Yargıtay’ın aile hukuku uyuşmazlıklarında benimsediği görüşlere eksiksiz hakim olmalıdır. Bununla beraber yargılama sadece davanın esasından yürümemekte; yargılama usulü, hukukta her şeyden önce gelmektedir. Bu sebeple boşanma avukatı olmak isteyen bir kimse, aile hukukundan doğan uyuşmazlıkların tabi olduğu yargılama usullerine de hakim olmalıdır.

İstanbul Üniversitesi

Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadar?

Avukatların sağladığı hukuki yardım neticesinde hak kazanacakları asgari ücret tutarı, her sene Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde gösterilir. 2021 yılına ait Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile Aile Mahkemeleri için ayrı bir ücret belirlenmemiş; Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülen davalar için asgari tutarın 4.080,00-TL olacağı belirtilmiştir. Söz konusu ücret, boşanma davaları bakımından da uygulanır. 2021 yılında boşanma davaları için öngörülen asgari tutar 4.080,00-TL olmakla beraber; avukatların asgari tutar üzerinde bir vekalet ücreti talep etmesinin önünde bir engel yoktur.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücretleri Nedir?

Boşanma davasının anlaşmalı veya çekişmeli olarak ilerlemesi, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre bir farklılık yaratmamakta; yalnızca avukatın asgari tarifeye göre talep edebileceği vekalet ücretine etki edebilmektedir. Bununla beraber Adalet Bakanlığı tarafından, 2021 yılına ilişkin, boşanma davaları açısından öngörülen asgari tutar, 4.080-TL’dir. Söz konusu tutar, hem anlaşmalı hem çekişmeli boşanma davaları bakımından geçerlidir. Aynı zamanda bu tutarın üzerinde bir vekalet ücreti tayin edilmesinin önünde hiçbir engel yoktur.

Avukat Yaşar ÖKSÜZ Kozyatağı Ofis

Tecrübeli Boşanma Avukatı Hangi Katkıları Sağlar?

Hukukumuzda kişinin kendini vekil ile temsil ettirmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla beraber uzun yıllar içinde tecrübe edilmiştir ki vekil yardımı talep edilmeksizin yürütülen işler; karmaşık, öngörülemeyen, madden ve manen yıpratıcı süreçler yaşanmasına neden olmaktadır. Nitekim boşanma davaları, süreci ve konusu itibari ile yorucu ve yıpratıcı nitelikte olabilmektedir. Ancak alanında uzman ve tecrübeli bir boşanma avukatı bu süreçte yaşanabilecek olumsuzlukları minimuma indirecektir. Nitekim hukuki yardım, hukuki öngörüleri de ihtiva eder. Uzun süren yargılama süreçlerinde doğru öngörülerle, gerçekçi bir hukuki yardım sağlamak alanında uzmanlaşmış kişiler sayesinde mümkündür. Bu sayede taraflar yargılama sürecince gerçekçi olmayan vaat ve beklentilerden uzak kalacaklardır. Bununla beraber yargılama makamlarına, davanın esasını doğru ve hukuka uygun şekilde aktarabilmek önem arz eder.

Yargılamadaki yoğunluk göze alındığında; alanında uzman bir avukat tarafından yazılan bir dilekçe, tek okumalık bir sefer de dahi karşı tarafa yaşananları en net ve açık hali ile aktaracak, hakimler açısından da vakit kaybını önleyecek ve yaşananların daha net bir şekilde değerlendirilebilmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda alanında uzman tecrübeli bir boşanma avukatı, aile hukukundan doğan uyuşmazlıklara yönelik tüm hukuki çarelere hakimdir. Bu sayede kendinizi çözümsüz hissettiğiniz anda dahi size en doğru hukuki yolu gösterecek ve böylece yargılama süreçlerini sağlıklı atlamanıza katkı sağlayacaktır.

Boşanma Avukatı Ücretleri 2021 Yılında Değişti Mi?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, her sene Adalet Bakanlığı tarafından yeniden yayımlanır. 2020 yılında aile mahkemeleri için 3.400,00-TL asgari tutar öngörülmüşken, 2021 yılında bu ücret 4.080,00-TL olarak değişmiştir.

Boşanma Avukatı Tavsiye Üzerine Bulunur Mu?

Hukuki yardım amacıyla avukat arayışına giren taraflar, genelde kendi çevrelerine ait tanıdık kişiler vasıtasıyla bu aramayı sürdürürler. Bu sebeple boşanma avukatının tavsiye üzerine bulunması mümkündür. Örneğin daha önce boşanmış olan kimselerin tecrübelerine başvurarak; tüm süreci tek bir avukat vasıtası ile mi yürüttükleri, süreç başında avukat yardımına ilişkin yeterli araştırmaları yapıp yapmadıkları, avukatın hukuki yardımından, sorumluluk bilincinden, işleri takip etmesinden memnun kalıp kalmadıkları gibi sorulara cevap bulunabilir.

Boşanma Avukatı Telefon Numarası Nereden Alınır?

İnternet araması sonucunda boşanma avukatı telefonlarına ulaşmak mümkündür. Ancak belirtmek gerekir ki bu çok sağlıklı bir yol değildir. Numarasına ulaştığınız avukatı aramadan önce hakkında biraz daha araştırma yapmak, eğer varsa kendisi ile daha önce çalışmış kişilerin tecrübelerine başvurmakta fayda vardır.

En İyi Boşanma Avukatı İle Nasıl Çalışabilirim?

Uygulamada davanın alınıp takip edilmemesi veya gereği gibi takip edilmemesi gibi pek çok örnekle karşılaşabilmekteyiz. Bu gibi sorunlar yaşamamak için, avukata ilişkin araştırma en başından ve kapsamlı şekilde yapılmalıdır. Avukatın niteliği hakkında araştırma yaparken almış olduğu eğitimler, mesleki tecrübesi, müvekkil çevresi, müvekkil memnuniyetleri gibi hususlarda bilgi edinmek ve bu doğrultuda hareket etmek gerekir.

En iyi boşanma avukatı, almış olduğu dava ile en çok ilgilenen avukattır. Burada bahsettiğimiz ilgi, dava takibidir. Yapılan dava takibinin, nitelikli olması gerekir. Özellikle boşanma davalarında, haklarını doğru ve tam olarak öğrenmek, gereken zaman ve noktada bu hakları doğru şekilde öne sürebilmek önem arz eder. En iyi boşanma avukatı, doğru zamanda doğru hamleleri yapar; kendini bu yönde geliştirmiş ve tüm detaylara hakimdir. Aynı zamanda tüm güncel gelişmelerden haberdar olan boşanma avukatı, ilk görüşmede dahi gösterdiği hukuki çareler ve öngörüler ile sizi ikna edebilir ve bu doğrultuda güveninizi kazanabilir.

Yazar Hakkında

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık hizmeti vermektedir. Uzmanlık alanı, aile hukukundan kaynaklanan davalardır. Boşanma avukatı olarak Milliyet/Pembenar ekinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yorumlar

    Yorum Bırak